Odată cu succesul masiv la public, Lara Croft a intrat rapid și în lumea publicității. A făcut reclamă la automobile SEAT, la ciocolată, tricouri, șepci și geci… de fapt, la ce nu a făcut ea reclamă de-a lungul timpului? Trebuia să ai un voal pe ochi ca să nu vezi cum, în anii ’90, Lara prindea tot mai mult elan și devenea un fenomen global. Toată lumea vorbea despre ea, de la tineri și tinere de 20-25 de ani până la secretare de peste 40 de ani.
Dacă tot devenise un sex-simbol mondial, de ce să nu se obțină și un profit financiar din asta? Zis și făcut: Lara Croft a invadat ecranele televizoarelor și s-a dedat tuturor plăcerilor casnice, spre bucuria populației globului. Societatea de consum își lua, astfel, tributul.
Publicitate SEAT
A fost una dintre primele companii mari care au utilizat oficial imaginea Larei Croft în publicitate. Reclamele auto au fost extrem de bine realizate, dinamice și au redat fidel spiritul Larei din jocurile video… în toate liniile și unduirile ei. Colaborarea dintre Lara și SEAT a numărat nu mai puțin de nouă spoturi publicitare spectaculoase, create special pentru modelele SEAT Córdoba, Ibiza, Arosa și Alhambra.
Publicitate Lucozade
Mai puțin cunoscută la noi, firma britanică Lucozade (deținută în acea perioadă de SmithKline Beecham) este specializată în băuturi energizante. Parteneriatul început în 1998 a fost atât de penetrant, încât brandul chiar și-a schimbat temporar numele în „Larazade” pe rafturile magazinelor. Lara a apărut în mai multe spoturi animate iconice: în unele este prezentată în mijlocul acțiunii scăpând de pericole datorită energizantului, în timp ce în altele imaginea ei interacționează direct cu sticla de Lucozade. Parteneriatul a fost readus la viață ani mai târziu, inclusiv pentru lansarea filmului din 2018.
Campaniile Visa (Monster Chase)
O altă apariție publicitară extrem de celebră a avut loc în anul 2003, pentru promovarea jocului Tomb Raider: The Angel of Darkness și a cardurilor Visa. În acest spot hibrid (care îmbina animația 3D cu actoria live-action), celebra actriță Sofia Vergara a interpretat-o pe Lara Croft. Reclama, filmată în Praga, o arăta pe Lara Croft din joc cerându-i ajutorul Sofiei, care îi aruncă un card Visa pentru a deschide o ușă electronică și a scăpa de un monstru gigantic.
Ericsson și Land Rover (Sponsorizări de film)
Odată cu lansarea filmului de la Hollywood din 2001, imaginea Larei Croft a fost strâns legată de Ericsson, telefoanele companiei fiind folosite în film și promovate prin reclame TV dedicate și ecrane de pornire tematice. De asemenea, Land Rover a creat ediții limitate de mașini „Tomb Raider Edition” (precum legendarul Defender), folosite de Lara în producțiile cinematografice și promovate puternic pe piața auto.
Parteneriatul cu Nike
Lara Croft a spart barierele și în lumea echipamentelor sportive, apărând ca model digital în campanii de promovare pentru uriașul brand Nike. Această asociere a întărit statutul Larei de atletă desăvârșită și a promovat ideea de „Girl Power” la sfârșitul anilor ’90.
SCI-FI Channel
Celebrul canal TV american SCI-FI Channel a recurs, la rândul său, la imaginea Larei Croft pentru o campanie curajoasă de promovare. Aceasta viza redefinirea stereotipurilor din mass-media prin intermediul conceptului de science-fiction.
Merchandising
La acest capitol colecția este uriașă: de la pantaloni scurți și tricouri, până la jachete, ceasuri, sacoșe, poșete, jocuri de societate (board games), figurine de colecție și chiar reviste de modă celebre precum Brigitte sau benzi desenate dedicate. Imaginea ei vindea absolut orice.
Coloane sonore și U2
Compozițiile muzicale realizate de Nathan McCree pentru primele jocuri sunt de referință și reușesc să contribuie enorm la imersarea jucătorului. Cât despre filme, compozițiile lui Graeme Revell pentru primul film Tomb Raider, considerate catastrofale de unii critici, nu merită o atenție deosebită, în timp ce Alan Silvestri este la fel de fad în coloana sonoră a filmului The Cradle of Life.
Totuși, nu trebuie să uităm contribuția trupei U2 la coloana sonoră a primului film și, mai ales, utilizarea revoluționară a imaginii Larei Croft pe ecranele gigantice din timpul turneului lor mondial PopMart (1997), unde Lara „trăgea” cu arma spre solistul Bono.
Dacă doriți să retrăiți nostalgia anilor ’90 și să vedeți exact cum s-a transformat Lara dintr-un model format din doar câteva sute de poligoane într-un personaj publicitar de talie mondială, vă invit la o călătorie vizuală în trecut. Vizionați mai jos o compilație video rară, restaurată la o calitate grafică superioară (HD), care reunește aproape toate reclamele de televiziune ce au transformat-o pe Lara Croft într-o celebritate globală.
Clipul vă poartă într-o călătorie cronologică prin istoria marketingului digital, oferind o privire detaliată asupra fiecărui spot publicitar. Să vă mai urez „vizionare plăcută”?





